Przepis na dobre espresso

05-05-2018

Idealne espresso - dobrej jakości kawa i ekspres

Przede wszystkim, by uzyskać idealne espresso z kremową pianką na wierzchu należy użyć dobrego ekspresu i najlepszej jakości kawy, która pozwoli uzyskać doskonały smak i aromat.

Najlepsze będzie ziarniste espresso

Espresso o intensywnym smaku i aromacie uzyskasz dzięki np. Lavazza Espresso. Należy przechowywać ją w szczelnie zamkniętym pomieszczeniu (bez dostępu do powietrza i światła) i mielić bezpośrednio przed rozpoczęciem parzenia. Kontakt z powietrzem, czy światłem powoduje, że zmielone ziarna tracą aromat.

Odpowiednio zmielone ziarna espresso

Ziarna nie powinny być zmielone zbyt drobno. Najbardziej pożądana konsystencja to ta zbliżona do cukru waniliowego. Zalecamy stopniowe mielenie ziaren, aż do uzyskania zadowalającej spoistości.

Sposób przygotowania

Łyżka do ekspresu będzie doskonałą miarką. Zaznaczona jest na niej ilość kawy, jaką powinieneś wsypać, aby otrzymać idealne espresso. Jeśli nie dysponujesz taką podziałką, odmierz 16 g mielonej kawy. Kawę rozprowadź równomiernie w łyżce, przy użyciu metalowego tłuczka. Pamiętaj, by ugniatać ją na płaskiej powierzchni.

Parzymy espresso

Pamiętaj, by do parzenia espresso użyć miękkiej wody pozbawionej osadu i kamienia. Woda niefiltrowana psuje smak espresso. Parzenie powinno trwać 5-7 sekund. Mleko dodaj przed upływem 10 sekund od parzenia. Po tym czasie espresso traci smak na skutek reakcji z powietrzem.


Życzymy smacznego!